
Što je hipodoncija zuba? – Uzroci, simptomi i kako se dijagnosticira
30.01.2025.Fiksni aparatić za zube ili aligneri: što odabrati?
- Što su fiksni aparatići za zube?
- Što su aligneri (prozirne udlage)
- Koji su faktori pri izboru između fiksnog aparatića i alignera?
- Koliko traje terapija fiksnim aparatićem u odnosu na alignere?
- Kako se održava oralna higijena kod fiksnih aparatića i alignera?
- Učinkovitost različitih vrste ortodontske terapije
- Zaključak – što je bolje odabrati za ispravljanje zuba?
Ljudi se za ortodontsku terapiju odlučuju iz više razloga. Dok je nekima bitno postići estetski zadovoljavajuć osmijeh, drugi traže pomoć ortodonta radi funkcijskih smetnji kao što je otežan govor ili žvakanje. Nerijetko se dogodi da se pacijenti odluče na ortodontski pregled radi estetskog problema koji ih muči, a nisu niti svjesni da imaju loš zagriz.
Koji god bio razlog postavljanja aparatića za zube, činjenica je da će ortodontska terapija poboljšati ne samo izgled zubi, već i olakšati održavanje oralne higijene te direktno utjecati na zdravlje usne šupljine. Postavljanjem zuba u pravilni zagriz postiže se optimalna funkcija i raspodjela sila prilikom žvakanja što doprinosi očuvanju zuba i potpornih tkiva.
Prilikom ulaska u ortodontsku terapiju bitno je upoznati se s vrstama ortodontskih aparata, a izbor ovisi o specifičnim potrebama pacijenta.
U daljnjem tekstu objasnit ćemo razlike između fiksnog ortodontskog aparata i alignera.
Što su fiksni aparatići za zube?
Fiksni aparati donedavno su bili zlatni standard ortodoncije. Dugi niz godina bravice i žice bile su najučinkovitiji alat u rješavanju ortodontskih anomalija, ali danas se trendovi mijenjaju te do izražaja dolaze i neki novi načini pomicanja zubi o kojima će biti riječ u nastavku teksta. Ipak, važno je naučiti ponešto i o fiksnim aparatićima.
Fiksni aparatić za zube sastoji se od bravica pričvršćenih na zube posebnim ljepilom te žičanih lukova koji se aktiviraju postavljanjem u utore na bravicama. Kao što im i ime govori, ovi ortodontski aparati su fiksirani na zube te je njihovo uklanjanje moguće jedino u ortodontskoj ordinaciji.
Tijekom ortodontske terapije fiksnim aparatom, redovito se mijenjaju žice, počevši od elastičnijih žica okruglog promjera ka krućim žicama četvrtastog promjera. Uz to, zadatak pacijenata je da redovito nose intermaksilarne gumice koje omogućuju korekciju zagriza.
Prednosti fiksnih aparatića:
- ortodontska sila djeluje na zube neovisno o suradljivosti pacijenta
- mogućnost različitih vrsta dentalnih anomalija,
- prilagodljivost - ortodont donosi odluke na licu mjesta i shodno tome planira daljnji tijek terapije
Nedostaci fiksnih aparatića:
- mogućnost nelagode nakon postave bravica ili prilikom “zatezanja” žica,
- otežano održavanje oralne higijene,
- blaže iritacije u usnoj šupljini,
- utjecaj na estetiku,
- česte kontrole i duže trajanje terapije,
- potreba za hitnim intervencijama (kada se odlijepi bravica ili izvuče žica)
Što su aligneri (prozirne udlage)
Dentalni aligneri predstavljaju revoluciju u ortodontskoj terapiji zato što se radi o nevidljivom aparatiću za zube bez bravica. Ova tehnologija posljednjih je 20-ak godina intenzivno napredovala. Radi se o prozirnim udlagama koje pomiču zube tako što ih guraju u određeni položaj. Proizvode se posebnom tehnologijom koja omogućuje detaljno planiranje terapije i precizne pomake zuba. Aligneri se izrađuju individualno za svakog pacijenta prema osmišljenom planu terapije, a pacijent potom dobiva set udlaga koje postepeno pomiču zube do željenog rezultata.
Ova revolucija u ortodonciji omogućila je ortodontsku terapiju široj skupini pacijenata, pogotovo odraslima koji možda nisu htjeli započeti terapiju upravo od straha da će lijepljenje bravica na zube još više pogoršati vidljivost njihovih “krivih zubi” ili su se možda bojali osude svojih bližnjih zato što se, nažalost, često smatra da je ortodontska terapija rezervirana samo za djecu i mlade.
Alignere danas nose svi, od djece s mješovitom denticijom, preko tinejdžera pa do odraslih pacijenata koji su se do sada ustručavali započeti ortodontsku terapiju.
Prednosti alignera:
- estetika (prozirni su i manje vidljivi),
- udobnost prilikom nošenja,
- mogućnost skidanja prilikom jela,
- lakše održavanje oralne higijene,
- ispravljanje različitih vrsta dentalnih anomalija,
- rjeđe kontrole i kraće trajanje terapije,
- unaprijed dogovoreni svi koraci tijekom terapije,
- vizualizacija željenog ishoda prije početka terapije
Nedostaci alignera:
- potreba za disciplinom prilikom nošenja,
- kada aparat nije u ustima, na zube ne djeluje ortodontska sila,
- ako terapija ne ide kako treba, nije moguće prilagoditi alignere kao što je slučaj s fiksnim aparatom te je potrebno izraditi novi plan terapije i nove udlage.
Koji su faktori pri izboru između fiksnog aparatića i alignera?
Vrsta dentalnog problema
Vrsta dentalne anomalije najčešće ne utječe na izbor ortodontskog aparata jer se danas većina ortodontskih problema može riješiti i fiksnim aparatićem i alignerima. Neke pomake zuba lakše je ostvariti fiksnim aparatom, a druge alignerima. Na ortodontu je da procijeni koji od ova dva ortodontska aparata će polučiti najbolje rezultate za pojedinog pacijenta i shodno tome doktor i pacijent zajedno donose odluku.
Valja napomenuti kako pacijenti često nisu svjesni kompleksnosti rješavanja ortodontskih anomalija te se odluče na pregled radi jednog zuba koji “strši”, a zatim se ispostavi kako se iza toga krije još čitav niz ortodontskih problema. Zato je važno prije početka terapije detaljno razjasniti o kojoj vrsti problema se radi te koracima potrebnim za postizanje željenih rezultata.
Estetika i stil života
Kada se pita pacijente, ovo je možda ključan faktor u odabiru vrste ortodontskog aparata. Iako nekim pacijentima nije presudno je li aparatić uočljiv ili ne, mnoge je upravo vidljivost aparatića kočila da započnu ortodontsku terapiju. Aligneri ne utječu na estetiku te su gotovo neprimjetni i omogućuju diskretno ravnanje zubi, a nitko ne mora niti znati da nosite aparatić za zube.
Financijski aspekti
Cijena ortodontske terapije alignerima nešto je viša nego cijena terapije fiksnim aparatom. Ipak, ono što prvenstveno diktira cijenu je težina ortodontske anomalije i procijenjena duljina trajanja ortodontske terapije. U Europi je došlo do izjednačavanja cijena fiksnih aparatića i alignera do čega će, s vremenom, sigurno doći i kod nas.

Koliko traje terapija fiksnim aparatićem u odnosu na alignere?
Terapija fiksnim aparatićem traje u prosjeku 1.5 do 2 godine. Naravno, lakše anomalije moguće je riješiti i u kraćem roku dok one izrazito zahtjevne mogu potrajati i nešto duže. Duljina trajanja terapije ovisi i o discipliniranosti pacijenta u nošenju intermaksilarnih gumica i održavanju oralne higijene te pravovremenim i redovitim dolascima na kontrole.
Ortodontska terapija alignerima, u pravilu, traje kraće od terapije fiksnim aparatom. Prosječno trajanje kreće se od približno 6 mjeseci pa do godinu i pol dana. Naravno i tu postoje iznimke, pa je tako neke lakše nepravilnosti alignerima moguće riješiti u svega nekoliko mjeseci, a kompleksnije terapije mogu potrajati i do 2 godine. Uspjeh terapije također ovisi o discipliniranosti pacijent jer terapija ne napreduje ako se aligneri ne nose 20-22 sata dnevno.
Kako se održava oralna higijena kod fiksnih aparatića i alignera?
Održavanje higijene s fiksnim aparatićem
Prilikom nošenja fiksnog ortodontskog aparata, održavanje adekvatne oralne higijene predstavlja dodatni izazov. Nakon postave fiksnog aparata, u ustima se nalazi mnoštvo novih ploha za koje se mogu uloviti ostaci hrane, a ako higijena nije zadovoljavajuća, stvaraju se potencijalna mjesta za razvoj karijesa. Savjetuje se koristiti mekšu četkicu za zube kojom se detaljno četkaju sve površine zuba, kao i područje oko bravica. Uz to, potrebno je koristiti i interdentalnu četkicu kojom se čiste međuzubni prostori, ali i svi oni prostori između žice i bravica koji su teško dostupni običnoj četkici. Kao dodatno sredstvo može se koristiti oralni tuš za lakše čišćenje teško dostupnih mjesta te vodice za ispiranje usta kako dodatak mehaničkom čišćenju.
Održavanje higijene s alignerima
S alignerima, održavanje oralne higijene znatno je lakše nego s fiksnim aparatom. Dovoljno je skinuti alignere te očetkati zube četkicom i pastom, kao i prije početka ortodontske terapije. Također se savjetuje korištenje konca ili interdentalnih četkica za čišćenje međuzubnih prostora te povremeno korištenje vodica za ispiranje usne šupljine. Posebnost ove terapije je u tome što je potrebno čistiti i sam aparatić. Kako bi zubi ostali zdravi, bitno je da su aligneri koji se na njih stavljaju čisti. Alignere je dovoljno dva puta dnevno očetkati četkicom i pastom te isprati pod mlakom vodom.
Rizici kod loše higijene
U bilo kojoj vrsti ortodontske terapije, kao i kod onih koji nisu u ortodontskoj terapiji, loša oralna higijena sa sobom vuče rizike kao što su pojava karijesa ili upale zubnog mesa (gingivitisa). Ako nezadovoljavajuća higijena potraje dulje vrijeme, može doći do destrukcije zubnog tkiva napretkom karijesne lezije te upale zubnog živca, a gingivitis može prerasti u parodontnu bolest s povlačenjem zubnog mesa. Krajnja posljedica zanemarivanja oralne higijene je gubitak zuba.
Zato je važno posvetiti se oralnoj higijeni te redovito posjećivati stomatologa jer se sve ove negativne posljedice mogu vrlo lako prevenirati.
Ono što je specifično za fiksnu ortodontsku terapiju je pojava “bijelih mrljica”. Ove mrljice nastaju kada se područja oko bravica ne četkaju kako treba te dolazi do stalnog nakupljanja hrane. Bakterije razgrađuju hranu koja se zadržava oko bravica, a kao nusprodukt stvaraju se kiseline koje nagrizaju zubnu caklinu. Iako najčešće predstavljaju samo estetski problem, iz bijelih mrljica može se razviti i karijes ako se higijena ne popravi.
Učinkovitost različitih vrste ortodontske terapije
Učinkovitost kod djece i tinejdžera
Ortodontska terapija općenito je učinkovitija kod mlađih pacijenata koji su još u razvoju nego kod odraslih pacijenata. Bilo da se odluče na fiksnu terapiju ili terapiju alignerima, zubi se brže pomiču, a ako pacijent još uvijek raste lakše je korigirati zagriz.
Učinkovitost kod odraslih
Kod odraslih pacijenata terapija ide nešto sporije, no to ne znači da rezultati nisu mogući, pa čak i kada se radi o korekciji zagriza. Aligneri za odrasle nude neka nova rješenja kada se radi o pomacima zubi i često omogućuju rezultate koji s fiksnim aparatom ne bi bili mogući. Stoga se ovakva terapija često predlaže odraslim pacijentima kojima je potrebno korigirati loš zagriz.
Mogu li se kombinirati različite vrste terapije?
Kako je već spomenuto, određene pomake zuba lakše je postići alignerima, dok se neki brže ostvaruju fiksnim aparatićem. U takvim slučajevima, pacijentu se može ponuditi da terapiju započnu fiksnim aparatom kako bi se riješio specifični problem, a nakon toga nastave s alignerima koji će ubrzati proces do željenog rezultata.
Zaključak – što je bolje odabrati za ispravljanje zuba?
Iz teksta je jasno kako obje vrste ortodontske terapije imaju prednosti i nedostatke, a možda one ključne su fleksibilnost i estetika. Pacijenti kojima je bitna estetika i koji možda ne žele da svi znaju kako nose aparatić, sigurno će se odlučiti za terapiju alignerima. S druge strane, neki pacijenti svjesni su kako neće biti dovoljno disciplinirani te se odlučuju za terapiju fiksnim aparatom koji zahtijeva manju suradnju.
Kako bilo, važno je napraviti prvi korak i naručiti se na ortodontski pregled. Pritom je bitno imati na umu da zube ne “ravna” aparatić već ortodont. Odabirom pouzdane ortodontske ordinacije koja ima znanja i vještine za uspješno ortodontsko liječenje već ste napravili pola puta do novog osmijeha. Bitno je zapamtiti da je aparatić samo sredstvo za postizanje cilja, a terapijom dirigira ortodont.
Kontaktirajte nas