Razmak između zubi – koje je rješenje?
24.04.2023.Tko je ortodont?
24.04.2023.Izbjeljivanje zubi – sve što morate znati
Lijep osmijeh ne samo da poboljšava naš izgled, već nam daje i samopouzdanje koje nam je potrebno u našem svakodnevnom životu. Nakon što su zubi postavljeni u idealan položaj ortodontskom terapijom, blistavo bijeli zubi doprinijeti će estetici vašeg novog osmijeha.
Obojenja zubi
Osnovna boja zuba je određena relativnom debljinom dentina (unutanji žućkasti sloj) i cakline (vanjski translucentni sloj) te stupnjem njihove mineraliziranosti i translucencije. Povrh toga na boju zubi mogu utjecati mnogi faktori. Dijelimo ih na unutarnje (kod određenih metaboličkih i nasljednih poremećaja, dentalne fluoroze, promjena u pulpi, tetraciklina…) i vanjske . Glavni faktori vanjskog obojenja su neadekvatna oralna higijena i prehrana. Crno vino, kava, pušenje, jako pigmentirana hrana poput cikle, borovnice, aceta balsamica uzrokuju taloženje pigmenata na vanjskim površinama zubi.
Kontraindikacije
Izbjeljivanje zubi nije prikladno za sve. Postoje određene kontraindikacije koje mogu isključiti pacijenta iz ovog tretmana:
- dob – minimalna dob varira, trebalo bi pričekati do završetka rasta i razvoja trajnih zubi (14-16 godina)
- preosjetljivost zuba
- karijes
- odstojeći ispuni
- veći gubitak cakline
- vidljive frakture i oštećenja cakline
- alergija
- trudnoća i dojenje
- nerealna očekivanja pacijenta.
Tehnike izbjeljivanja i mehanizam djelovanja
U kemijskoj reakciji izbjeljivanja zubi, vodikov peroksid kao glavni sastojak se razgrađuje na vodu i slobodni kisik, pri čemu slobodni kisik prodire kroz caklinu te procesom oksidacije razlaže pigmente što rezultira svjetlijom bojom zubi. Sam postupak izbjeljivanja može se provesti kod kuće ili u stomatološkoj ordinaciji. Prednost dajemo profesionalnom izbjeljivanju u ordinaciji zbog stručnog nadzora nad cjelokupnim postupkom uz pružanje neusporedivo bržih, dugotrajnijih i sigurnijih rezultata. U ordinaciji se koriste veće koncentracije vodikovog peroksida, a sam postupak traje svega 30-ak minuta.
Postupak u ordinaciji
1. Pregled i konzultacije – jedan od naših doktora dentalne medicine najprije će pregledati vaše zube i parodont kako bi utvrdio jesu li prikladni za izbjeljivanje
2. Čišćenje zuba – uklanjanje zubnog kamenca i pjeskarenje zubi omogućuju bolje i ravnomjernije rezultate nakon izbjeljivanja
3. Zaštita mekih tkiva – najprije se postavlja OptraGate retraktor kako bismo odmaknuli usne i obraze od zuba. Zatim se svjetlosnopolimerizirajućim materijalom zaštićuje gingiva
4. Nanošenje tzv. bleaching sredstva – na površinu zuba špricom se nanosi gel u vremenskom razmaku od 15 minuta. Laseri i polimerizacijska svjetla mogu pojačati djelovanje sredstva za izbjeljivanje, ali zbog agresivnosti ih ne preporučamo jer mogu dovesti do preosjetljivosti zuba
5. Ispiranje i uklanjanje zaštite – nakon što je tretman gotov, stomatolog će isprati gel za izbjeljivanje i ukloniti zaštitu za meka tkiva
Nuspojave
Nuspojave izbjeljivanja zubi u stomatološkoj ordinaciji su uglavnom minimalne i kratkotrajne. Najčešće se radi o povećanoj osjetljivosti zuba koja prolazi kroz nekoliko dana. U tom periodu preporuča se korištenje pasti za osjetljive zube kako bi se smanjila nelagoda. Postojeće restauracije poput ispuna i krunica neće izblijediti što može rezultirati neujednačenom bojom i potrebom za izradom novih. Stoga ako pacijent nakon ortodontske terapije ima želju za izbjeljivanjem i izradom nadogradnji (kojima se može poboljšati izgled pojedinog zuba), savjetuje mu se najprije napraviti postupak izbjeljivanja.
Upute nakon izbjeljivanja
- Izbjegavajte obojenu hranu i pića.
Prva 48 sata nakon tretmana izbjegavajte hranu i pića koja mogu imati utjecaj na boju vaših zuba; kava, čaj, crno vino, cikla, borovnica, pušenje… - Održavajte redovitu oralnu higijenu.
Četkajte zube dva puta dnevno uz obavezno korištenje zubnog konca ili interdentalne četkice. - Koristite pastu za osjetljive zube.
Ako osjetite povećenu osjetljivost zuba nakon tretmana, ovim pastama ćete si smanjiti nelagodu.
Zaključak
Izbjeljivanje zubi je jednostavan postupak koji čini Vaše zube svjetlijima i blistavijima. Iako se postupak može provesti kod kuće, profesionalno izbjeljivanje u stomatološkoj ordinaciji pruža brže, dugotrajnije i sigurnije rezultate. To je sjajan način da poboljšate izgled svojih zubi i osjećate se bolje u svom osmijehu, a stomatolog vam može pomoći da odlučite koji je način najbolji za vas i pružiti vam savjete kako održati blistav osmijeh dugotrajnim.
Postupak koji čini Vaše zube svjetlijima, blistavijima uz ugotrajnije i sigurnije rezultate.